15. 6. 2008.

OBLAČENJE SENKE

Sporni ugovor o nabavci odeće i obuće za sportiste koji je sa varaždinskim Vartekskom potpisao Siniša Jasnić, a koji je potom poništila Vlada Srbije, bacila je senku na organizaciju Univerzijade. Ceh nezakonitog ugovora udaljevanjem sa položaja platio je manje poznati (izvršni direktor Univerzijade) Srđan Bošković, dok se generalni direktor Siniša Jasnić „izvukao“ sa nekoliko nemuštih objašnjenja.

Zakon o javnim nabavkama dobio je u drugoj polovini 2007. godine nekoliko zanimljivih interpretacija koje je, u nemalom broju medijskih istupa, javnosti predočio Siniša Jasnić.

– Niko u svetu ne raspisuje tender za sklapanje sponzorskih ugovora. Zašto trošiti novac? Menadžer, naravno, snosi odgovornost za eventualnu lošu procenu tržišne vrednosti – rekao je Jasnić na seminaru Teniskog saveza Srbije o značaju marketinga u sportu septembra prošle godine.

Jasnić je naveo i da Univerzijada Beograd nije bila u mogućnosti da raspiše tender, jer je novac od Vlade Srbije i Grada Beograda dobila krajem jula, pa nije bilo vremena, jer procedura za raspisivanje tendera traje najmanje 30 dana, a ovogodišnja Univerzijada u Bangkoku se održala u avgustu.

Galimatijas oko ugovora sa hrvatskim tekstilcima dodatno je zakomplikovao protest srpkih firmi koje su bile nezdovoljne Jasnićevom pogodbom. Ni politički krugovi nisu ostali po strani, pa je javni dijalog između ministara u Vladi (koja je i osnivač preduzeća Univerzijada) povremeno postajao kontradiktoran. Pitanje vrednosti ponemutog ugovora takođe je zbunila javnost. Hrvatski mediji objavili su da se radi o 5 milona evra, dok je srpska štampa manipulisala brojkom od 250.000 evra.

Priča o spornom ugovoru dobija je epilog u februaru kada je odlučeno da se tender za nabavku odeće za sportiste i službene osobe iz Srbije bude raspisan krajem 2008. godine. Da li su pritisci javnosti, politički “dilovi” ili Jasnićev pijetet prema domaćoj privredi opredelili da se Zakon o javnim nabavkama konačno uzme u obzir i naprasno zaboravi na “cajtnot” u kome se Univezijada našla polovinom 2007. godine ? Senka na organizaciju verovatno će biti obučena u srpski tekstil, Hrvati će ni krivi ni dužni dobiti određenu svotu predviđenu predugovorom, a Siniša Jasnić zadržati kormilo firme koja barata budžetom od 200 miliona evra.

14. 6. 2008.

SPECIJALNO POKRIVANJE

MINI TEST ZA PROFESORA

MANEKENKA SPASILA SAMOUBICU



Manekenka iz Niša, Katarina Vučetić 11. juna sprečila je da se život beograđanina Mirka P. Završi u 44. godini u vodi ispod Brankovog mosta. Nesrećni čovek, inače otac dvoje dece, usled emocionalnog rastrojstva prešao je plavu ogradu u nameri da skoči u Savu.

Katarina se slučajno našla na Brankovom mostu u trnutku kada je policija pokušavala da ubedi Marka da ne oduzima sebi život. Mlada nišlijka je, kako sama navodi, odmah shvatila da čovek nije umno poremećen, nego oziljno emocionalno uzdrman, te da je jedini način da se odvrati od kobnog čina - prijateljski razgovor.

– Život je lep, možda je samo ružan dan – rekla je Katarina čoveku sa druge strane ograde. Kada je Marko okupljenim policajcima rekao „Vi ste ovde zbog vaše dužnosti, a ona nije“, bilo je jasno da su Katarinine reči imale odjeka. Posle poziva na kafu od strane ljupke devojke, samoubica je okrenuo leđa provaliji, pružio ruku Katarini i prešao na bezbednu stranu ograde.

Ovo je već drugi slučaj pokušaja samoubistva skokom sa Brankovog mosta u toku iste nedelje. Prethodna drama trajala je šest sati, a samoubica je odustao od namere posle višečasovnog razgovora sa svojim kumom.

1. 6. 2008.

SRPKA VOJSKA POSLALA ШАТОРЕ У РАЗРУШЕНИ СЕЧУАН


View Larger Map

Земљотрес јачине 7,8 степени Рихтерове скале погодио је кинеску провинцију Сечуан оставивши десетине хиљада људи под рушевинама, а стотине хиљада без крова над главом.

Војска Србије послала је 155 шатора у угрожено подручје одазивајући се на апел кинеске владе.